[ < < Zpět na aktuality ]

Boty na softball

Vytvořil:Admin Administrátor (admin)
Dne:03.02.2017 14:30:20

Tento článek si neklade ambice vysvětlit, jak si má kdo koupit boty, ale je jednoduchým návodem pro začínající hráče, jak se vybavit před sezónou.
 
O tom v jaké obuvi hrát a trénovat nám napoví pravidla §5 a soutěžní řád dané soutěže. Souhrnem lze říci, že podle pravidel by to měla být uzavřená sportovní obuv. Potřeby tohoto sportu nám tyto požadavky ale výrazně upřesní.

Pro to, aby mohl hráč předvést kvalitní výkon, je základ ve schopnosti včasně reagovat a umět využít síly přenesené prakticky ze všech svalů. K tomuto se potřebuje spolehnout zejména na dobrý odraz nohou od země a jakékoliv podklouznutí sebou nese riziko v lepším případě zkažené akce, v horším případě zranění.

Pro začínající hráče postačí obyčejné kopačky, s růstem dovedností ale rostou i požadavky, proto jsou pro softball vyvinuty speciální boty tzv. spikes neboli boty s hroty. Spikes jsou vyvinuty speciálně pro všestranně se pohybující hráče tedy oproti kopačkám mají kromě kulatých hrotů i zploštělé hroty rozmístěné tak, aby noha mohla zabrat na všechny strany a nepodklouzla.

Lze zakoupit různé druhy a různé tipy, je to jako u každých jiných bot. Zásadní je jistě rozdíl mezi botami s plastovými a kovovými hroty. Kovové hroty mají velkou výhodu při možnosti opravdu silného záběru. Dřív než by noha podklouzla, tak vyrvou kus trávníku. Tato výhoda je však vykoupena faktem, že kromě hry samotné vám hroty přinesou jistá omezení při přecházení z šaten nebo jinde po sportovním areálu. Po dlažbě se v nich nedá chodit a načapá-li vás v nich správce na linu v šatně, tak vás požene tyčí. Boty s kovovými hroty mají i bezpečnostní omezení, takže jsou zakázány ve všech mládežnických či dětských soutěžích a ve slowpitchi. Spiky s kovovými hroty si tedy pořiďte až ve chvíli, kdy budete patřit mezi pokročilé hráče a budete mít jasno o tom, že jejich výhody opravdu potřebujete využívat.
 
Samotný výběr boty je potom stejný jako při nákupu obuvi na běhání. Vzhledem k tomu, že výběr značek je u nás dost omezený, nezbyde než nakoupit ve specializovaném obchodě na softball a baseball (odkazy jsem uváděl již v předešlých aktualitách). Materiál boty by měl být pevný a zároveň pružný, myslete na nepromokavost, hrává se i při deštích a těsně po dešti.

Doporučuje se nakupovat boty raději odpoledne, kdy je noha více oteklá a zkoušejte obě boty zároveň. Nejlépe je obtěžovat obchodníka a strávit v botách klidně delší dobu, projít se, poskočit, proběhnout se. Myslete na soustředění nebo turnaj, až je budete mít na sobě několik dní v kuse.

Každá noha je jiná, zkontrolujte si prostor pro patu, ta by měla být stabilizovaná s dostatečnou schopností tlumit nárazy a zároveň netlačit na Achillovu šlachu. Boty nekupujte „na těsno“, nepovolí. Optimální je mít před palcem cca 4 mm volného prostoru. Bota nesmí tlačit ani z boků, při delší zátěži se může nárt zvýšit.

Noha by se v botě měla cítit dobře !!!