Historie SK Pegas Sedlčany
Sportovní klub SK Pegas Sedlčany je Sedlčanskou tělovýchovnou organizací, která nenavazuje názvem ani svou činností na žádnou dříve existující tělovýchovnou jednotu.
Týmy
Pegas vznikl na podzim roku 1995. U zrodu klubu stáli dvě osoby: pánové Hynek Stejskal a Josef Bohůněk. Cílem zakladatelů bylo zahrát si v Sedlčanech baseball nebo softball. Vzhledem k velké podobnosti obou sportů zvítězil softball díky menším nárokům na prostor, vyšší členské základně v Čechách a možnosti herního vyžití mužů i žen. Při založení SK se však nepodařilo dát dohromady potřebný počet dospělých. Muselo se tedy začít od dětí.
Více..
Přípravka, žáci (do 13 let)
Na podzim roku 2005 byl při 2.ZŠ v Sedlčanech (Škola Propojení) založen, v úzké spolupráci s naším klubem, softballový kroužek (podporovaný Pegasem materiálně i trenérsky) pod vedením Evy Moulíkové, určený především pro zájemce o softball ve věku cca od 7 do 12 let. O dva roky později se (s odchodem lektorky) kroužek rozpadá, ale v prosinci 2006, po dlouhých sedmi letech, vzniká opět družstvo žákyň, které bylo základem pro družstvo kadetek. Jeden rok, 2008, Pegas s žáky odehrál v Extralize žáků. Na podzim 2010 již klub sám rozjíždí činnost vlastního smíšeného T-ballového družstva mladších žáků (věk 6-10 let), jakousi softballovou přípravku. Od roku 2017 dosud hrají žáci a žákyně jako smíšené družstvo v žákovských ligách řízených Českou softballovou asociací. Od podzimu roku 2018, v klubu funguje softballová školka, která sdružuje děti do 6 let, z počátku jako aktivita hráčů, hráček a bývalých hráček pro své děti.
Kadeti a kadetky (do 16 let)
V září roku 1995 vzniklo první softballové družstvo v Sedlčanech - družstvo starších žáků (kadetů). Softballová sezóna se hraje systémem jaro-podzim a počínaje rokem 1996 se družstvo kadetů každoročně zúčastňuje oblastního přeboru. Od počátku roku 1997 se na činnosti klubu začíná aktivně podílet další známá osobnost českého softballu - Tomáš „Robur“ Doubek. Od roku 2008 se družstvo kadetů účastní celostátních lig kadetů pořádaných Českou softballovou asociací. V roce 1998 přestává být členství v klubu jen mužskou záležitostí a na podzim zmíněného roku bylo vytvořeno družstvo dívek - kadetek. Vydrželo bohužel pouze jednu sezónu (1999). Od roku následujícího (2000) však tým kadetů začal hrát jako smíšené družstvo. V období let 2008 – 2012 se opět podařilo sestavit samostatně hrající družstvo kadetek, které nastupovalo do pravidelných soutěží řízených Pražským svazem softballu v letech 2008-2012.
Junioři (od 14 do 24 let)
Družstvo Juniorů nastupovalo za SK Pegas Sedlčany během let 2013 – 2015, a to v Extralize juniorů. Především pro potřeby umožnit starším kadetům větší herní vyžití při přechodu do družstva Mužů.
Muži a ženy (od 15 let)
Během prvních pěti let života SK proběhlo několik pokusů vytvořit družstvo mužů (v soutěži mužů se odehrály tři sezóny - 1997, 1999 a 2000). Právě v polovině roku 2000 opouští Robur na vlastní žádost místo kouče mužského týmu a v lednu 2001 odchází z klubu úplně. V sezóně 2001 nasadil Pegas do soutěže místo mužského týmu dorostence a tento kolektiv byl v roce 2002 základem pro znovuvytvořené družstvo mužů. To reprezentuje Sedlčany se střídavými úspěchy na různých stupních oblastní soutěže Pražského softballového svazu, Českého poháru, Interpoháru, nebo celonárodní 3. České softballové ligy dosud. Podzim roku 2001 byl pro SK Pegas historicky důležitý založením dalšího družstva - družstva žen. V roce 2003 tento tým odehrál svůj první rok v pravidelné soutěži. Družstvo nastupovalo v oblastních soutěžích Pražského softballového svazu a Jihočeského přeboru žen. Od roku 2013 do 2016 hrálo družstvo žen v 3. České softballové lize žen.
Slowpitch
Od roku 2017 se smíšené družstvo složené z mužů a žen účastní vybraných turnajů České slowpitchové ligy a Mistrovství České Republiky ve slowpitchi.
Stadion
V roce založení začal klub trénovat na Městském stadionu „Taverny“. Problémy s vyšlapaným fotbalovým trávníkem však hráče Pegasu donutily tento stadion opustit. Pokud měl klub v činnosti pokračovat, musel si vybudovat vlastní hřiště.
Více..
Jako zázrakem se podařilo pronajmout pozemek doslova uprostřed města a jako druhý zázrak vypadalo vybudování vlastního stadionu. Od podepsání smlouvy o pronájmu (4.6.1997) uběhlo 10 měsíců a pomocí darů a peněz získaných od sponzorů, vlastní brigádnickou činností a především nezměrnou vůlí a touhou po vlastním zázemí byl stadion dokončen. Sezóna 1998 byla již kompletně odehrána na vlastním hřišti.
Od té doby se tvář stadionu výrazně změnila – kryté hráčské lavičky, tribuna, pálkařské tunely. Další výraznou změnou pak bylo vybudování nových šaten s hygienickým zázemím v roce 2009. V roce 2013 byly šatně kompletně renovovány po poničení povodněmi.
Zásadní událost přišla v roce 2018, kdy po téměř 21 letech postupného budování areálu a zvelebování hřiště sportovní klub nedosáhl na nepřiměřené nároky spekulativního kupce pozemků. SK Pegas byl donucen areál vyklidit. Svépomocí a za přispění Města Sedlčany byla přesunuta část zázemí dále v Luční ulici. Nové hřiště je nosným prvkem vznikající víceúčelové sportovní zóny v Sedlčanech a parku pro aktivní odpočinek. Součástí areálu je in-line dráha v délce 560m, plochy pro rugby, fotbal a další míčové hry i druhy aktivního odpočinku. Pro softball je vystaveno regulérní hřiště s možností dosáhnout rozměrových parametrů pro mužský slowpitch. Vnitřní pole tvoří plocha z písku s rozměry dle ISF, vnější pole je travnaté. Šatny a střídačky byly přemístěny z původního hřiště, backstop byl nově vystaven a tunely jsou k realizaci naplánovány.
Akce
Vzhledem k tomu, že softball a baseball je stále pro většinu našich spoluobčanů tou „divnou americkou hrou“, při které se někam odpálí míček a potom se někam běží, uspořádal Pegas v letech 1998 a 1999 jakési osvětové turnaje pro širokou veřejnost. Akce nesly název „Turnaj kolemjdoucích“. Tomu skutečně odpovídalo složení týmů, které se jich zúčastnily. Názvy hovoří za vše: Přátelé restaurace Na Růžku, Beseda Bar team, Hasiči Sedlčany, Velká kobra apod. Tyto akce se setkaly s poměrně velkým ohlasem - každé z nich se zúčastnilo cca 80 hráčů a tribuna a přilehlé prostory se zaplnily rodinnými příslušníky a přáteli hráčů.
Více..
Od roku 2013 na tuto akci navázal amatérský turnaj Sedlčanský Houmran, který v tomto ohledu vytvořil novou tradici a každoročně jeden den patří šestici družstev nehrajících o body do soutěží.
Tradicí v celorepublikovém měřítku se staly otevřené kadetské turnaje Poslední zvonění (v červnu) a Poslední odpal (na začátku října). Tyto turnaje byly víkendovou akcí a sjížděly se na ně skutečně týmy z celé republiky. Tuto tradici ukončilo od roku 2008 zavedení celostátních lig mládeže a nový herní systém.
Od roku 2007 Pegas každoročně pořádá turnaje regionálních přeborů základních škol v T-ballu. Tyto turnaje Sedlčanské t-ballové ligy se postupně rozrostly na šest turnajů (3 věkové kategorie) s účastí 7 škol hraných na jaře a na podzim. Od roku 2019 byly turnaje doplněny o dva turnaje ve slowpitchi středních škol.
Činnost klubu
Těžiště činnosti klubu spočívá ve sportovních aktivitách => především účast družstev v pravidelné softballové soutěži či na různých softballových turnajích.
Více..
Mimo to Pegas pro své členy zajišťuje letní a zimní soustředění. Zatímco v létě se soustředění týkají všech družstev a jejich náplň je pouze softballová, zimní pobyty byly zatím organizovány pouze pro dospělé členy klubu, popř. rodinné příslušníky. Obsahem je obecná fyzická příprava a softballu je věnována pouze teoretická část.
Pegas se ovšem nevyhýbá ani aktivitám kulturního rázu. Celkem čtyřikrát klub uspořádal Reprezentační ples (naposledy v roce 2013). Vzhledem k obrovské organizační zátěži však bylo od pořádání dalších plesů upuštěno.
K dalším aktivitám patří např. provozování softballového stánku na Městských slavnostech ROSA, či spolupráce na Dětském dnu, pořádaném na klubovém stadionu v Luční ulici v Sedlčanech.